Kā ārstēt gripu?

Ko nedarīt?
Nedzert antibiotikas
Lūdzu lūdzu lūdzu! Mēs to jau apspriedām agrāk, bet ja īsumā:
Gripa ir vīrusa infekcija. Antibiotikas darbojas pret baktērijām. Gripas vīruss nav baktērija, tāpēc antibiotikas nelīdzēs pret gripu!
Sīkāk par to vari izlasīt rakstā "Vai lietot antibiotikas pret saaukstēšanos?"
Neiet uz darbu
Vai uz skolu, vai uz universitāti. Vislabākais ir palikt mājās un ārstēties!
Kāpēc tas ir svarīgi? Pieņemsim, tev ir vienalga, ka tu inficēsi savus draugus, kolēģus, klientus, aizejot uz darbu slims. Bet ar šo rīcību tu nodari pāri ne tikai citiem, bet arī sev!
Gripas vīruss uzbrūk elpceļu epitēlijam un iznīcina to, tādēļ organismam būs jāveido jaunas elpceļu epitēlija šūnas, un tas prasīs enerģiju un resursus. Tajā pašā laikā, sabrūkot inficētajām šūnām, organismā pastiprināti veidojas toksiskas vielas, paaugstinās ķermeņa temperatūra, mainās asinsvadu sieniņu tonuss, asinsspiediens, pieaug slodze uz sirdi.
Organismam slimības laikā iet ļoti grūti, tāpēc ļauj viņam mierīgi veseļoties. Paliec mājās.
Ko darīt?
Daudz gulēt un atpūsties
To jau daļēji izrunājām sadaļā par neiešanu uz darbu.
Protams šīs ieteikums nav jāuztver pārāk burtiski – nav jāspiež sevi gulēt, kad gulēt nemaz negribās. Režīms ir atkarīgs tikai no pašsajūtas, bet ja jūties vājš, nav spēka, un gribās gulēt, neforsē sevi, paliec gultā un atpūties!
Dzert daudz šķidruma.
Jebkāda šķidruma: ūdeni, sulu, tēju, kolu, kompotu. Vienalga! Bet tikai ne alkoholu.
Gripas laikā ķermeņa temperatūra ceļas līdz 39-40°C un organisms pastiprināti zaudē šķidrumu svīstot. Šķidruma daudzums ir jāatjauno. Pie tam, gripas vīrusa darbības rezultātā organismā pastiprināti veidojas un uzkrājas toksiskas vielas un šūnu sabrukšanas produkti. Šķidrums palīdzēs izskalot ārā šīs kaitīgās vielas.
Atvieglot simptomus
Vispārēji vesela cilvēka organisms (bez hroniskām slimībām vai imūnā deficīta) pats spēj tikt galā ar gripas vīrusu ar imūnās sistēmas palīdzību. Ķermeņa temperatūras paaugstināšana ir viens no veidiem, kā organisms cīnās ar infekciju. Temperatūru līdz 38,5°C nevajadzētu mazināt, bet ja tā paceļas augstāk, var iedzert paracetamolu vai ibuprofēnu.
Atceries, ka paracetamols lielos daudzumos negatīvi ietekmē aknas, bet ibuprofēns tukšā dūšā – kuņģi. Centies nelietot šīs zāles lieko reizi, bet tikai nepieciešamības gadījumā.
Sākumā var mēģināt mazināt temperatūru bez medikamentu palīdzības – remdena ūdens kompreses uz pieres, norīvēšana ar ūdeni (agrāk plaši praktizēja norīvēšanu ar spirtu, bet efekts ir tas pats, ka norīvējot ar ūdeni, tāpēc, lai neelpotu alkohola tvaikus, labāk pielietot ūdeni). Tomēr ja temperatūra turpina kāpt uz augšu, nav jābaidās iedzert zāles.
Paracetamols efektīvāk darbojas pret drudzi, bet ibuprofēns labāk palīdzēs pret sāpēm.
N.B.!! Atceries, ka bērniem līdz 16 gadu vecumam nedrīkst dot aspirīnu drudža un vīrusinfekcijas gadījumā!

Stāsts par rimantadīnu un neiraminidāžu inhibitoriem
Sāksim ar neiraminidāžu inhibitoriem. Kas tie tādi ir?
Neiraminidāze ir proteīns, kas atrodas uz gripas vīrusa virsmas. Tas nodrošina vīrusa izkļūšanu ārā no inficētās šūnas, kad vīruss ir pabeidzis vairoties un ir gatavs pamest šūnu, lai inficētu nākamās.
Inhibitors ir viela, kas kavē, bremzē kādu procesu.
Tātad neiraminidāžu inhibitori ir zāles, kas kavē neiraminidāžu darbību, un traucē gripas vīrusa izkļūšanu ārā no šūnas. Vīruss iekļūst šūnas iekšā, savairojas, bet saražotās vīrusu kopijas paliek ieslodzītas inficētās šūnas iekšā. Vēlāk imūnās šūnas atrod un iznīcina šīs inficētās šūnas kopā ar visiem vīrusiem, tādējādi vīrusa izplatīšanās organismā tiek apturēta. Gudri, vai ne?
No neiraminidāžu inhibitoriem ir pieejami divi preparāti - Oseltamivir (Tamiflu) un Zanamivir (Relenza).
Oseltamivirs ir perorālais preparats – to uzņem caur muti. Zanamivirs ir inhalējamais pulveris, līdzīgi astmas inhalatoram.
Šie medikamenti darbojas tieši pret gripas vīrusu un tie jāsāk lietot pēc iespējas ātrāk pēc pirmo gripas simptomu parādīšanās. Vislabāk pirmajās 12 stundās no simptomu parādīšanas brīža. Bet galvenais ne vēlāk par 36-48 stundām, jo tad šo medikamentu efektivitāte zūd. Tas ir loģiski, jo šie preparāti palīdz apturēt vīrusa izplatīšanos organismā, līdz ar to, nav jēgas tos lietot, kad vīruss jau ir paspējis izplatīties un nodarīt lielu kaitējumu organismam.
Ja lietoti pareizi, neiraminidāžu inhibitori palīdz samazināt
- slimības ilgumu (vidēji par 3 dienām, ja uzsāk lietot pirmajās 12 stundās, un aptuveni par 1 dienu, ja terapiju uzsāk pirmajās 36-48 stundās)
- simptomu smagumu
- risku, ka pēc gripas attīstīsies sarežģījumi (pneimonija, bronhīts, deguna blakusdobumu iekaisums u.c.)
- hospitalizācijas un nāves risku.
Vai šie preparāti ir jālieto obligāti visiem? Nē.
Kā jau teicu, cilvēks bez hroniskām slimībām vai imūnā deficīta spēj veiksmīgi izveseļoties paša spēkiem.
Šie medikamenti ir vairāk ieteicami tieši tā saucamām riska grupām:
- cilvēkiem, kas ir vecāki par 65 gadiem
- cilvēkiem ar hroniskām slimībām (astma*, sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts un citas vielmaiņas slimības)
- bērniem
- grūtniecēm
*Ja tev ir astma, vari lietot Oseltamiviru (Tamiflu), bet ne Zanamiviru (Relenza)
Zanamivirs nav ieteicams bērniem, kas ir jaunāki par 5 gadiem, savukārt Oseltamiviru var dot bērniem no 1 gada vecuma.
Neiraminidāžu inhibitorus var izmantot arī gripas "avārijas profilaksei", kad pastāv liela varbūtība, ka tevi aplipināja gripas slimnieks (apklepoja vai apšķaudīja).
Pirms pirksi un lietosi šos medikamentus, neaizmirsti pakonsultēties ar savu ģimenes ārstu, jo ir ļoti daudz nianšu, kas ietekmē medikamenta izvēli (veselības stāvoklis, hronsikās slimības, lietotie medikamenti). Neaizmirsti, ka Latvijā darbojas arī bezmaksas ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001, kur var zvanīt ārpus darba stundām. Veselības ministrijas mājaslapā var izlasīt detalizētu informāciju par ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni.
Un kā ir ar rimantadīnu?
Nav jēgas. Tas ir efektīvs tikai pret A gripas vīrusiem, bet kopš 2005-2006 gada cirkulējošiem A tipa gripas vīrusiem ir novērojama rezistence pret rimantadīnu un viņa brāli amantadīnu. Citiem vārdiem sākot, rimantadīns uz mūsdienu A gripas vīrusu vairs neiedarbojas, tam nav nekāda efekta.
Stāsts par C vitamīnu
Lai arī atsevišķos pētījumos parādās dati par to, ka C vitamīns lielos daudzumos spēj atvieglot simptomus un samazināt slimības ilgumu, pārliecinošu pierādījumu C vitamīna efektivitātei gripas ārstēšanas gadījumā nav.
Par nespecifisku profilaksi
Pirms runāsim par to, ko darīt un ko nedarīt, atsauksim atmiņā, kā izplatās gripas vīruss.
Gripas vīruss, tāpat kā saaukstēšanās ierosinātāji (rinovīruss & co), izplatās gaisa-pilienu, ka arī kontaktceļā, caur inficētajiem sadzīves priekšmetiem.
Infekciju izplata ar gripu slims cilvēks. Slimniekam runājot, klepojot un šķaudot, gripas vīruss nonāk apkārtējā vidē. Sīkāki pilieni aerosola veidā lidinās apkārt, kamēr tos neieelpos kāds cits cilvēks. Lielāki pilieni nolaižas uz dažādām virsmām, kur saglabājas vairākas stundas. Bez tā, slimnieks var izplatīt vīrusu, pieskaroties dažādiem priekšmetiem un virsmām ar rokām, ko nav nomazgājis uzreiz pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas.
Vīruss iekļūst organismā caur mutes, deguna un acu gļotādu. Cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusu, vai arī pieskaroties virsmām, uz kurām atrodas vīruss, un tad aiztiekot savu degunu, muti vai acis. Respektīvi, jebkāds kontakts ar slima cilvēka deguna un rīkles sekrētiem, neatkarīgi no tā, vai tas bija tiešs vai netiešs, draud ar inficēšanos.
Ko nedarīt?
Neiet uz publiskām vietām
Labi, nebūšu tik kategoriska. Iet var, bet pēc iespējas jāizvairās no publisku vietu un masu pasākumu apmeklēšanas gripas epidēmijas laikā.
Koncerti, kinoteātri, lekcijas, bibliotēkas, sporta zāles, sabiedriskais transports un poliklīnikas – centies neapmeklēt šīs vietas lieko reizi, ja ir izsludināta gripas epidēmija. Es saprotu, ka atteikties no sabiedriskā transporta būtu grūti, īpaši ja nav alternatīvā pārvietošanas veida, bet gājienu uz kino gan var pārcelt uz vēlāku laiku.
Ko darīt?
Mazgāt rokas
Bieži. Ar ziepēm. Un īpaši pēc publisku vietu apmeklēšanās. Obligāti nomazgā rokas pēc sabiedriskā transporta!
Ja aizej uz kādu publisku vietu/pasākumu gripas sezonas laikā, nepieskaries acīm, degunam, mutei pirms esi nomazgājis rokas. Mazgā rokas pirms ēšanas ne tikai mājās, bet arī aizejot uz kafejnīcu, brančotavu vai ēdnīcu.
Var lietot roku dezinfektantus (uz spirta bāzes) un speciālus dezinfektantus virsmu notīrīšanai (piemēram, lai notīrītu savu biroja galdu pirms un pēc darba).
Lietas un priekšmeti, pēc kuru aiztikšanas ļoti ieteicams nomazgāt rokas.
- skaidrā nauda
- mobīlais telefons
- ofisa darba galds, datorpele, klaviatūra
- lifta pogas
- ieejas durvju rokturi
- gaismas slēdzis
- koplietošanas priekšmeti darbā (pildspalvas, printeris, mikroviļņu krāsns, ledusskapja rokturis, trauki)
- sabiedriskā transporta sēdekļi un rokturi (!)
Mitrināt gaisu telpās
Tas samazina vīrusu daudzumu gaisā. Rudens-ziemas sezonā, kad ārā ir auksts laiks un tiek pieslēgta apkure, gaiss telpās paliek sauss. Sausajā gaisā vīrusu saturošie pilieni lidinās daudz ilgāk, nekā mitrajā gaisā.
Vēdināt telpas
Bieži un regulāri. Jā, varbūt ārā ir auksti, un negribās laist istabā auksto gaisu, tomēr vēdināšana, tāpat kā gaisa mitrināšana, palīdz samazināt vīrusa koncentrāciju telpas gaisā.
Līdz ar šo beidzas mūsu saruna par gripu! Mums priekšā vēl ir ļoti daudz tēmu par ko runāt! HIV, homeopātija, citas vakcīnas! Ja tev patīk tas, ko es daru, un tu gribi redzēt vairāk šādu rakstu, kļūsti par projekta sponsoru Patreonā. Ziedojot kaut vai tikai 1$ mēnesī tu kļūsti par šī projekta Patronu:
- es ierakstīšu tavu vārdu sponsoru sarakstā;
- tu saņemsi epasta paziņojumu katru reizi, kad būs pieejams jauns raksts, lai nepalaistu garām kādu interesantu tēmu.
Paldies viesiem maniem foršajiem Patroniem, kas jau atbalsta manu projektu Patreonā! Šīs projekts turpina pastāvēt ar jūsu palīdzību!
Informācijas avoti:
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-11597/rimantadine-oral/details
https://www.cochrane.org/CD000980/ARI_vitamin-c-for-preventing-and-treating-the-common-cold
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6057395/
http://arsts.lv/jaunumi/par-kermena-temperaturu-un-ka-samazinat
https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/gripa
https://apteka.lv/show-instrukcija-cena-pirkt-buy-price-annotation.php?id=1063&Linkid=4498&Lang=LV
http://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/gimenes_arsti/gimenes_arstu_konsultativais_talrunis_66016001/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/reyes-syndrome/symptoms-causes/syc-20377255
http://www.medsafe.govt.nz/profs/PUArticles/December2015/UseOfAspirinInChildren.htm
https://medicine.lv/raksti/aspirin-500-mg-tabletes