Kāpēc palikt mājās, ja esi slims?

Nav obligāti jābūt temperatūrai.
Kad tu vazājies apkārt slims
Ja esi palicis mājās veseļoties, ir svarīgi dot ķermenim laiku atjaunoties. Atsākot strādāt pirms tavs organisms ir paspējis pieveikt vīrusu, tu pakļauj sevi atkārtotas infekcijas riskam. Pēc slimības imūnā sistēma ir novājināta, un tai ir nepieciešams laiks, lai atgrieztos sākotnējā stāvoklī. Šajā laika periodā, kamēr imūnā sistēma atjauno savus spēkus, organisms ir vairāk uzņēmīgs pret jaunām infekcijām. Bez tā, pāragrā atgriešanās darbā var izprovocēt kādas hroniskās slimības saasināšanos, un tad atjaunošanās prasīs vēl ilgāku laiku. Paliec mājās vismaz vēl 24 stundas pēc tā, kad temperatūra pazūd pati par sevi bez pretdrudža līdzekļu palīdzības.
Varbūt tavs organisms ir jauns, stiprs un vesels, un kaut kāds puņķu vīruss ir sīks štrunts priekš tevis. Man ir patiess prieks par tevi! Tomēr sabiedrībā ir daudz cilvēku, kam imūnā sistēma nav tik stipra kā tev, un kam parastā saaukstēšanās var sagādāt lielas problēmas vai pat apdraudēt dzīvību. Tie ir, piemēram, veca gadagājuma cilvēki, cukura diabēta slimnieki, grūtnieces, AIDS slimnieki, cilvēki, kas lieto zāles, kas nomāc imunitāti u.c. Lūdzu nedomā, ka visiem apkārt kā likums ir stipra imūnā sistēma. Ja tu esi apaukstējies, lūdzu cieni cilvēkus tev apkārt, savus draugus un kolēģus un paliec mājās veseļoties.
Tavam darba devējam tas nav izdevīgi
Nepareizs priekšstats par ārstēšanos
Sabiedrībā pastāv pārliecība, ka ārstēšanās ir obligāta tablešu dzeršana, strikts gultas režīms un ik pa laikam injekcijas dibenā. Ja tu to nedari, tā neesot ārstēšanās. Un tā kā saaukstēšanās it kā neparedz šāda veida aktivitātes, tu secini, ka nav jēgas palikt mājās. "Labāk aizsiešu uz darbu, naudu nopelnīšu!"
Ārstēšana ir vērsta uz veselības stāvokļa atjaunošanu, slimības sarežģijumu profilaksi un simptomu mazināšanu, tā ne vienmēr nozīmē aktīvu rīcību.
Saaukstēšanās (ARVI) ir pašlimitējošā slimība, pret kuras ierosinātāju (rinovīrusu) nav specifiskas ārstēšanas. Tas nozīmē, ka vīrusu pieveic nevis zāles, bet paša cilvēka organisms, ja vien tam ir iedota tāda iespēja. Tāpēc vislabākā ārstēšanās saaukstēšanas laikā ir miegs, atpūta, un daudz silta šķidruma. Medikamentozā ārstēšanās saaukstēšanās gadījumā fokusējas uz simptomu atvieglošanu. Tīri teorētiski, var iztikt arī bez medikamentiem, jautājums tikai, cik ļoti tu esi gatavs paciest sāpes un diskomfortu. Režīms ir brīvs un atkarīgs tikai no tavas pašsajūtas.
Principā, tas ir viss, ko gribēju pateikt.
Pēc savas pieredzes zinu, ka ne vienmēr ir iespēja palikt mājās. Gan universitātes, gan daudzi darba devēji izrāda spiedienu, un cilvēks ir spiests nākt uz darbu vai studijām slims, sadzeries pretsāpju un pretdrudža zāles. Pavāri, oficianti, pārdevēji gaļas paviljonā, skolotāji, bērbudārza audzinātājas, medicīnas studenti, ārsti un māsiņas – vai tiešām gribi redzēt viņus darbā slimus?..
Man ir cerība, ka pēc 20 gadiem kāds uzies internetā šo rakstu un brīnīsies, ka Latvijā kādreiz tas bija aktuāli.
Nākamajos rakstos turpināsim runāt par saausktēšanos, vīrusiem, gripu un citiem draņķiem. Paldies visiem maniem sponsoriem Patreonā, kas atbalsta projektu finansiāli. Ja arī tu gribi atbalstīt projektu ar naudu, bet nezini, kā to var izdarīt, ienāc manā Patreon lapā un izlasi, kā var kļūt par projekta Patronu (sponsoru). Bez tavas palīdzības šīs projekts ilgi nepastāvēs, bet mums vēl ir daudz tēmu ko apspriest – vakcinācija, gripa, depresija, HIV utt. Visi projekta sponsoru vārdi tiek ierakstīti atbalstītāju sarakstā "Pajautā Ārstam" mājaslapā.