Kā tad ir ar D vitamīnu? 2. daļa

Iepriekšējā rakstā noskaidrojām, ka D vitamīna deficīts ir aktuāla problēma Latvijā. Bet vai šī problēma ir aktuāla arī tev?
Kā uzzināt, vai tev ir D vitamīna trūkums?
- Centrālajā Laboratorijā (maksā 6.50 EUR)
- E. Gulbja laboratorijā (maksā 7.00 EUR)
- NMS Laboratorija (maksā 6.60 EUR)
Cik tad ir normāls līmenis?

Centrālās Laboratorijas D vitamīna analīžu rezultātu interpretācija
NMS laboratorijas D vitamīna analīžu rezultātu interpretācija
Ko darīt, ja tev ir D vitamīna trūkums?

Kā lietot D vitamīnu?
- bērni no 2 gadu vecuma un pieaugušie var lietot ar vienu karoti šķidruma (piens, sula, ūdens), vai iepilināt karotē un iedzert pa taisno. Var arī uzpilināt uz ēdiena (piemēram, maizes gabala vai olas).
- bērniem, kas ir jaunāki par 2 gadiem var uzpilināt vienu pilienu uz knupīša, vai uz krūtsgala, vai uz ēdināšanas pudelītes galiņa un ļaut bērnam sūkāt 30 sek. Ja bērns ēd no karotes, nepieciešamo devu dod ar pienu vai putru karotē.
Cik daudz lietot?
Latvijas osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas saka, ka gadījumā, ja D vitamīna līmenis ir nepietiekams un jāsasniedz optimālais D vitamīna līmenis, jālieto no 5 000 SV līdz 10 000 SV dienā (125µg–250µg dienā). Deva un lietošanas ilgums būs atkarīgi no tā, cik zems ir D vitamīna līmenis asinīs, kāda ir pacienta ķermeņa masa, ka arī, iespējams, no citiem faktoriem. Kad optimālais līmenis beidzot ir sasniegts, profilaktiskā deva var būt no 800 SV līdz pat 2000 SV dienā (20µg-50µg dienā). Saitē var detalizēti izlasīt par to, kā tiek rēķināts, cik D vitamīns ir profilaksei un cik ārstēšanai.
Savukārt šeit var iepazīties ar D vitamīna kalkulatoru, kurš parāda cik ilgi ir jālieto ārstējoša D vitamīna deva 5 000 SV, lai sasniegtu optimālo D vitamīna līmeni asinīs.
Seko sava ārsta ieteikumiem un instrukcijām par medikamentu lietošanu. Nemaini medikamenta devu vai tā lietošanas biežumu patvaļīgi. Par devas vai lietošanas režīma maiņu konsultējies ar savu ārstu, un gadījumā ja rodas kādas aizdomas par sava ārsta kompetenci, konsultējies ar citu ārstu, nevis interneta forumos, ar Mirdzas tanti vai savu draugu.
Lietoju, bet nepalīdz. Kāpēc lietojot D vitamīnu saglabājās zems līmenis?
- Tauku uzsūkšanos zarnās var mazināt medikamenti-tievēšanas līdzekļi (piemēram, Orlistat)
- Žults ir dabisks tauku emulgators, un tai ir svarīga loma tauku uzsukšanas procesā. Respektīvi, ja žults veidošanās vai izdalīšanās ir traucēta, būs problēmas ar tauku un D vitamīna uzsūkšanos.
- Par vainu var būt malabsorbcija – samazinatas uzsūkšanas spējas zarnās. Tas var būt, ja ir izgriezta daļa no tievās zarnas vai ja zarnu normālai darbībai traucē kāda slimība, piemēram, iekaisīgas zarnu slimības (Krona slimība vai čūlains kolīts), celiākija, cistiskā fibroze.
Vai var pārdozēt? Kādas ir pārdozēšanas sekas?
