Kāpēc sauļoties nav OK?
Saslimstība ar ultravioletā starojuma izraisītajiem nemelanomas ādas audzējiem pieaug. Pēdējo 15 gadu laikā Latvijā saslimstība ar ādas nemelanomas audzējiem ir divkāršojusies, tā ir biežākā onkoloģiskā slimība starp diagnosticētajiem ļaundabīgajiem audzējiem.
Kā UV stari var izraisīt vēzi?
Visām šūnām, kas var dalīties, ir kodols. Kāpēc? Jo kodola iekšā atrodas DNS - organisma būvēšanas instrukcija.Lai no vienas šūnas sanāktu divas vienādas šūnas, ir jāizveido DNS kopija. Katrai jaunai šūnai tiks pa vienam DNS eksemplāram.
Kā jau minēju agrāk, DNS ir mūsu organisma būvēšanas instrukcija. Un, ja instrukcijā ir kļūda, tad rezultāts var būt citādāks. Protams, ne vienmēr. Dažreiz kļūdas (mutācijas) neko daudz neietekmē. Bet citreiz mutācija noved pie tā, ka izveidojas audzēja šūnas.
Atgriezīsimies pie sauļošanās
- iznīcina atomsaites biomolekulās, bojājot tajā skaitā arī DNS molekulas šūnās. Savukārt DNS bojājums nozīmē lielāku mutācijas risku.
- denaturē proteīnus. Kas ir denaturācija? Denaturācija ir proteīnu (ja ļoti latviski, tad olbaltumvielu) molekulāras struktūras izmaiņas. Katram proteīnam ir sava struktūra, kura pastāv, pateicoties ķīmiskām saitēm. Ja saites tiek iznīcinātas, struktūra mainās un proteīns vairs nespēj pildīt savas funkcijas. Proteīnu denaturāciju jūs varat vērot, piemēram, uz savas pannas, kad cepat olas vai gaļu. Ādā UV starojums bojā kolagēna šķiedras, kā rezultātā āda ātrāk noveco.
- izraisa fizikālu bojājumu – apdegumu. Tiesa, sauļojoties ne vienmēr var apdegt, tomēr, diemžēl, realitātē ir grūti noteikt, kurā brīdī ir jāpārtrauc saules vannas, jo ir sācies ādas fizikāls bojājums.

* UVA staru izraisīts bojājums uzkrājas ar laiku. Iedegums veidojas kā atbildes reakcija uz ādas šūnu DNS bojājumu. Āda paliek tumšāka (pigmentu nosaka melanocīti – pigmentšūnas ādā), lai novērstu turpmāku šūnu DNS bojājumu.
2A pakāpes apdegums saules staru ietekmes dēļ nav retums – āda ir sarkana, pietūkusi, sāp, pēc laika parādās pūslīši, kas plīst, mirusi āda lobās nost. 2A pakāpes apdegums nozīmē, ka tika bojāts ne tikai epitēlijs (epiderma – ādas augšējais slānis), bet arī dermas augšējā daļa. Te nu epidermas šūnām, kas jau tā aktīvi dalās, būs jādalās vēl intensīvāk, lai nodrošinātu bojātu audu reģenerāciju. Atceramies, ka katras dalīšanas laikā pastāv kļūdas (mutācijas) risks. Jo vairāk dalīšanās, jo biežākas mutācijas un jo lielākā varbūtība, ka imūnā sistēma kādu mutāciju palaidīs garām.
Ko var darīt?
- izvēlies apģērbu, kas nosedz ādu, pasargājot to no atklātas saules. Apsedz galvu, valkā saulesbrilles ar UVA un UVB filtru (btw, UV starojums ir riska faktors kataraktai – lēcas apduļkošanai. Ja lēca apduļkojas, nevar īpaši vairs neko saskatīt; var iet uz operāciju, kas ir risinājums, bet labāk taču izdarīt visu iespējamo, lai līdz šīm scenārijam nenonāktu, vai ne?);
- lieto saules aizsargkrēmu ar SPF (Sun Protective factor – saules aizsargfaktors) ne mazāk kā 15. Pārliecinies, ka aizsargkrēma filtrs darbojas gan pret UVA, gan pret UVB spektru!
- centies izvairīties no saules laikā periodā, kad tā ir visaktīvākā, tas ir, no 11:00 līdz 16:00;
- izvairies no solāriju apmeklēšanas!
